“Niebieski”, Jacek Żwiryn, Rok 2011

Estoński CIT

Estoński CIT

Jedną z możliwych form opodatkowania działalności prowadzonej w formie spółki jest opodatkowanie ryczałtem, tzw. estońskim CITem.

Preferencyjna forma opodatkowania skierowana jest do spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz prostych spółek akcyjnych, których wspólnikami, udziałowcami i akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne.

Podmioty te muszą spełniać także inne warunki przewidziane ustawą, należy jednak mieć na względzie, że warunki zostały istotnie złagodzone w porównaniu do pierwotnego kształtu przepisów regulujących estoński CIT.

Jedną z korzyści płynących z wyboru tej formy opodatkowania jest opodatkowanie spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych dopiero w momencie wypłaty zysków przez wspólników. W trakcie roku podatkowego nie uiszcza się zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, tak jak w przypadku opodatkowania CIT na zasadach ogólnych.

Ponadto zmniejsza się efektywne obciążenie podatkowe. Po wyborze estońskiego CIT mały podatnik zapłaci łącznie (CIT i PIT) 20% podatku dochodowego od wypłaconych zysków (zamiast około 26% na zasadach ogólnych). Duży podatnik zapłaci natomiast łącznie (CIT i PIT) 25% (zamiast około 34% na zasadach ogólnych) podatku dochodowego od wypłaconych zysków.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji dotyczących korzyści płynących z opodatkowania estońskim CIT lub wdrożeniem tego modelu w swojej spółce, zapraszamy do kontaktu.

TAAC Solutions oferuje kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia Estońskiego CITu u Klienta, w tym w szczególności:

1)    Analizę czy podatnik spełnia warunki niezbędne do wyboru tej formy opodatkowania;

2)    Wsparcie w dążeniu do spełnienia warunków formalnych, w tym w szczególności w zakresie zmiany struktury udziałowej bądź zmiany formy prawnej;

3)    Pomoc w procesie przygotowania korekty wstępnej;

4)    Rozpoznanie i zabezpieczenie ryzyk podatkowych związanych z wdrożeniem Estońskiego CITu (np. poprzez wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej);

5)    Wsparcie w zakresie realizacji obowiązków podatkowych w ramach Estońskiego CITu, w tym składanie stosownych oświadczeń;

6)    Bieżące doradztwo dotyczące świadczeń wypłacanych na rzecz wspólników, udziałowców i osób powiązanych z nimi w kontekście wystąpienia ukrytych zysków i ryzyk z tym związanych.

Zobacz także
2 sierpnia 2024

SYGNALIŚCI

Przepisy coraz bliżej wejścia w życie 24 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ustawa stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dyrektywa 2019/1937). Proces legislacyjny – po wielu modyfikacjach […]

Czytaj więcej